Specjaliści ds. budowania wizerunku pracodawcy, nawet obudzeni w środku nocy, nie powinni mieć problemu z podstawowymi zagadnieniami employer branding.
O tych kilku najważniejszych przypomina Sebastian Dyla, Senior Employer Branding Consultant w Universum.
Jak skonstruować działania employer branding wewnątrz firmy?
Sebastian Dyla, Universum: EB wewnętrzny to narzędzie, które jest w dużym stopniu ukierunkowane na aktualnych jak i odchodzących pracowników danej organizacji. Zazwyczaj jego wykonanie to realizacja programów rozwojowych oraz dbanie o właściwy rozwój kultury organizacyjnej. Ważne jest, aby te działania były realizowane na wszystkich etapach rozwoju pracowników. Jednym z przykładów wewnętrznego EB może być stworzenie programu pozwalającego pracownikowi określić, kiedy może awansować i jak wygląda sytuacja na wewnętrznym rynku pracy. Inne przykłady to systemy motywacyjne, systemy wynagrodzeń, czy nawet programy związane z outplacement’em.
Najlepszym sposobem mierzenia zadowolenia pracowników jest oczywiście badanie satysfakcji, które każda firma strategicznie podchodzącą do EB powinna robić.
Jak wykorzystać employer branding(EB) na zewnątrz firmy?
SD: Zewnętrzny EB to działania skierowane do dwóch grup, studentów oraz osób z doświadczeniem zawodowym. Skuteczność budowania marki pracodawcy zależy od dobrego zdefiniowania grupy docelowej, poznania ich preferencji oraz kanałów, przez które można najlepiej do tej grupy dotrzeć. Coraz częściej przy budowaniu strategii zewnętrznej EB organizacje sięgają do raportów pokazujących jak są odbierani, jako pracodawcy, w grupach docelowych (target group) oraz jak wygląda ich sytuacja w odniesieniu do konkurencji. Jeśli te działania mamy za sobą pojawia się element transparentności. Atrakcyjny wizerunek pracodawcy to wykorzystywanie popularnych jak i nowoczesnych kanałów komunikacyjnych. Dobrym przykładem jest wieloletnia współpraca z mediami na rynku studenckim (gazety studenckie, biura karier), jak i wykorzystywanie faktu, że coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych. Duży nacisk należy też położyć na atrakcyjność projektów rekrutacyjnych oraz programów dla studentów.
Jakie działania należy podjąć by skutecznie budować pozytywny wizerunek firmy na rynku? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?
SD: Nie można jednoznacznie określić najbardziej skutecznych działań, dzięki którym zbudujemy pozytywny wizerunek organizacji jako pracodawcy. Dla różnych organizacji skuteczne działania będą się różnić, bo różnią się grupy docelowe.
Należy odpowiednio poznać grupę docelową i konsekwentnie pracować nad tym, aby organizacja stała się wyborem numer jeden.
Nie jest prosto zdefiniować klucz działań, jakie firma musi podjąć, aby osiągnąć sukces. Składa się na to bardzo wiele czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Najważniejsze to wypracowanie strategii spójnej z kulturą organizacyjną firmy jak i grupą docelową. To ile kanałów komunikacyjnych zastosujemy zależy jak szeroko chcemy się targetować. Na polskim rynku działają firmy, które swoje działania targetują np. tylko na 5 uczelniach w kraju i tylko tam są obecne. Mamy też przypadki firm, które pokazują się w całej Polsce, ale to wynika w dużej mierze ze skali biznesu, jaki prowadzą i ilości jednostek biznesowych.
Jakie organizacje powinny prowadzić działania z zakresu employer branding? Czy dotyczy to wszystkich firm czy tylko tych największych?
SD:Czy pracujemy z EB czy nie, wizerunek pracodawcy zawsze mamy. Wojna o talenty niewątpliwe będzie przyspieszać w nadchodzących latach. Rynek kandydatów się kurczy ponieważ idzie niż demograficzny. Już teraz warto pomyśleć o budowaniu swojego wizerunku, abyśmy nie pozostali w tyle za naszą konkurencją. Wielkość firmy nie ma tu specjalnie znaczenia.
Jasna sprawą jest, że duże firmy, które świadomie kierują swoim wizerunkiem pracodawcy tworzą sobie zdecydowaną przewagą na rynku. Dużo prostsze jest dla tych organizacji docieranie do potencjalnych pracowników.
oprac. redakcja.